Immunoassay Reagents and Kits
Kits, substrates, and reagents for a variety of immunoassay procedures, including ELISA, singleplex immunoassays, and multiplex immunoassays, that are ideal for the quantification of target antigens; substrates available in colorimetric, chemiluminescent, or chemifluorescent varieties.
We offer a variety of products for enzyme-linked immunosorbent assays (ELISA or EIA) including plates, reagents, and kits to help you detect and quantify peptides, proteins, antibodies, and hormones.
ELISA is an analytical method based on the highly specific interaction between an antigen and an antibody. For this assay, an antigen is attached to a solid surface, to which an antibody-enzyme complex is linked. When a substrate is added and incubated with the other materials, it produces a measurable product.
Filtered Search Results
Invitrogen™ Glucagon Recombinant Mouse Monoclonal Antibody (ICACLS)
Mouse Recombinant Monoclonal Antibody
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Immunohistochemistry (Paraffin),Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Gene Accession No. | P01275 |
| Isotype | IgG1 κ |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Glucagon |
| Gene Symbols | Gcg |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A/G |
| Gene Alias | GCG; Glicentin; Glicentin-related polypeptide; GLP1; GLP-1; GLP-1(7-36); GLP-1(7-37); GLP1/2; GLP2; GLP-2; Glu; glucagon; Glucagon-like peptide 1; Glucagon-like peptide 1(7-36); Glucagon-like peptide 1(7-37); Glucagon-like peptide 2; glucagon-like peptide-1; GRPP; IL12p35; IL12P40; Incretin hormone; OXM; OXY; Oxyntomodulin; porcine proglucagon; PPG; preproglucagon; proglucagon |
| Gene | Gcg |
| Product Type | Antibody |
| Gene ID (Entrez) | 2641 |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.4 |
| Classification | Recombinant Monoclonal |
| Primary or Secondary | Primary |
| Clone | ICACLS |
Invitrogen™ Rat Renin-1 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Conjugate | HRP |
|---|---|
| Interassay CV | <12% |
| Intraassay CV | <10 |
| Gene Symbol | Ren |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 68 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 68.27 to 20,000 pg/mL |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | angiotensin-forming enzyme; angiotensinogenase; aspartyl-protease; D19352; EC 3.4.23; EC 3.4.23.15; FLJ10761; HNFJ2; Kidney renin; RATRENAA; Ren; Ren1; Ren-1; Ren1c; Ren1d; Ren-A; RENAA; Renin; renin 1 structural; renin b; renin precursor, renal; renin-1; Rn-1; Rnr |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | Renin |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 24715 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ Mouse Amyloid beta 40 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
R&D Systems™ Mouse Erythropoietin/EPO Quantikine ELISA Kit
Mouse Erythropoietin Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Human Total IL-18/IL-1F4 Quantikine ELISA Kit
Human Total IL-18/IL-1F4 Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
Invitrogen™ Human Perforin ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 9.3% |
| Intraassay CV | 4.9 |
| Gene Symbol | PRF1 |
| Total Assay Time | 3 hrs 30 mins |
| Sample Volume | Cell Lysate 20 μL, Plasma 20 μL, Serum 20 μL |
| Assay Sensitivity | 11.8 pg/ml |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 28.1 to 1800 pg/mL |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | P14222 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | Perforin |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard (2 vials),Sample Diluent,Assay Buffer concentrate,Biotinylated Detection Antibody,Streptavidin-HRP,Wash Buffer,Substrate Solution,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 5551 |
| Sample Type | Cell Lysates,Plasma,Serum |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ Human/Mouse TGF beta-1 Uncoated ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human,Mouse |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Gene Symbol | Tgfb1 |
| Total Assay Time | 24 hr 30 min |
| Sample Volume | Plasma 20 μL, Serum 20 μL, Supernatant 100 μL |
| Assay Sensitivity | 15.6 pg/mL |
| Storage Requirements | 2-8°C |
| Assay Range | 15.6-1000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Test Time | 1 hr 45 min |
| Accession Number | P01137, P04202 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | TGF beta-1 |
| Kit Contents | Capture Antibody: Pre-titrated, purified antibody, Detection Antibody: Pre-titrated, biotin-conjugated antibody, Standard: Recombinant cytokine for generating standard curve and calibrating samples, Coating Buffer: 10X PBS ELISA Coating Buffer, Assay Diluent: 5X Concentrated, Detection Enzyme: Pre-titrated Avidin-HRP, Substrate Solution: Tetramethylbenzidine (TMB) Solution, Certificate of Analysis: Lot-specific instructions for dilution of antibodies and standards 96 Well Plate: High affinity 96-well plate (included with product Cat. Nos. ending in suffixes -22, -76, -86),Purified antibody,Detection Antibody: Pre-titrated,Biotin-conjugated antibody,Standard: Recombinant cytokine for generating standard curve and calibrating samples,Coating Buffer: 10X PBS ELISA Coating Buffer,Assay Diluent: 5X Concentrated,Detection Enzyme: Pre-titrated Avidin-HRP,Substrate Solution: Tetramethylbenzidine (TMB) Solution,Certificate of Analysis: Lot-specific instructions for dilution of antibodies and standards,96 Well Plate: High affinity 96-well plate (included with product Cat. Nos. ending in suffixes -22, -76, -86) |
| For Use With (Equipment) | Absorbance Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 21803, 7040 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | Biotin |
| Synonym | Transforming Growth Factor beta 1, TGF-b1 |
Invitrogen™ Human MCP-1 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 8.7% |
| Intraassay CV | 4.7 |
| Gene Symbol | GDCF-2,HC11,HSMCR30,MCAF,MCP-1,MCP1,SCYA2,SMC-CF |
| Total Assay Time | 2 hrs 10 mins |
| Sample Volume | Amniotic Fluid 20 μL, Plasma 20 μL, Serum 20 μL, Supernatant 20 μL |
| Assay Sensitivity | 2.3 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 15.6 to 1,000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | P13500 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | CCL2 (MCP-1) |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Sample Diluent,Assay Buffer concentrate,HRP-conjugated Detection Antibody,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Controls,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 6347 |
| Sample Type | Amniotic Fluid,Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
| Synonym | Monocyte chemoattractant protein 1, MCAF, HC11 |
R&D Systems™ Human Granzyme B Quantikine ELISA Kit
Human Granzyme B Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Human FABP2/I-FABP Quantikine ELISA Kit
Human FABP2/I-FABP Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
Invitrogen™ Human SMAD1 (Phospho) [pS463/pS465] InstantOne™ ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Human IL-6 Receptor (Soluble) ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 2.2% |
| Intraassay CV | 1.7 |
| Gene Symbol | CD126,IL-6 R-1,IL-6 RA,IL6QA,IL6RQ,gp80,IL6R |
| Total Assay Time | 2 hrs 10 mins |
| Sample Volume | Amniotic Fluid 20 μL, Plasma 10 μL, Serum 10 μL, Supernatant 20 μL, Urine 20 μL |
| Assay Sensitivity | 0.01 ng/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 0.08 to 5.0 ng/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | P08887 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IL-6 Receptor (CD126) |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plates,Standard,Sample Diluent,Assay Buffer concentrate,HRP-conjugated Detection Antibody,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 3570 |
| Sample Type | Amniotic Fluid,Plasma,Serum,Supernatant,Urine |
| Label or Dye | HRP |
| Synonym | CD126, Membrane glycoprotein 80 |
R&D Systems™ cAMP Parameter Assay Kit
cAMP Parameter Assay Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Specificity | Cyclic AMP Levels in Various Samples |
|---|---|
| Target Species | Multi-species |
| Conjugate | Biotin |
| Product Type | ELISA Kit |
| Sample Type | Cell Culture Supernatant,Cell Lysates,Plasma (EDTA, Heparin),Saliva,Serum,Urine |
| Assay Sensitivity | 8.57 pmol/mL |
| Storage Requirements | Store the unopened product at -20° to -70°C. Use a manual defrost freezer and avoid repeated freeze-thaw cycles. Do not use past expiration date. |
| Assay Range | 3.75 to 240 pmol/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | Cross-species reactivity not tested. Cross-reactivity observed with 1 or more available related molecules. |
Invitrogen™ Human IL-1 beta ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 3553 |
| Interassay CV | 4.5% |
| Intraassay CV | 2.9 |
| Assay Sensitivity | 2 pg/mL |
| Assay Range | 33 to 1400 pg/mL |
| For Use With (Application) | Colorimetric |
R&D Systems™ Human GDF-15 Quantikine ELISA Kit
Human GDF-15 Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.